Karnawał to okres zimowych balów, maskarad i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej po Świętach Bożego Narodzenia i trwa do wtorku przed Środą Popielcową. Skąd wzięła się nazwa ,,karnawał”? Otóż pochodzi ona z łaciny. ,,Cara vale’’ znaczy ,,żegnaj mięso’’. Zatem pierwotnie karnawał był po prostu pożegnaniem mięsa przed wielkim postem, a wraz z nim żegnano wszelkiego rodzaju uczty i zabawy.
Najbardziej znanym karnawałem na świecie jest brazylijski karnawał w Rio de Janeiro. Powszechnie znany jest też karnawał w Wenecji we Włoszech. Karnawał w naszym kraju nie może się z nimi równać, chociaż nie zawsze tak było. Kiedyś karnawał w Polsce obchodzony był o wiele huczniej niż dziś. Czas karnawału upływał naszym przodkom na ucztach, balach i maskaradach. Powszechne było przebieranie się i wędrowanie od domu do domu. I w każdym z tych domów bawiono się wesoło, często aż do rana…
W naszej szkole karnawałowe bale przebierańców dla najmłodszych uczniów odbywają się co roku tuż przed feriami zimowymi. W tym roku zabawa odbyła się w Tłusty Czwartek, czyli ostatni czwartek karnawału. Jest to dzień, kiedy dozwolone (a nawet wskazane) jest objadanie się. Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Tak, pączki są symbolem tego dnia. Staropolski zwyczaj głosi, że z tej okazji należy zjeść chociaż jednego, aby zapewnić sobie pomyślność na cały rok! W ,,Szósteczce” tradycji stało się zadość: były pączki i inne łakocie oraz wspaniała zabawa. Pomysłowo poprzebierani uczniowie doskonale się bawili przy dźwiękach rytmicznych piosenek polskich i obcojęzycznych. Animatorzy wymyślali wesołe konkurencje, żeby zachęcić dziewczęta i chłopów do rywalizacji w tańcu.
Zakończenie karnawału w SP 6 uważamy za udane. Na pamiątkę zostały piękne zdjęcia. A za rok oczywiście znów się bawimy!